Ciekawostki

Gofry wytrawne i słodkie – przepis na sukces nie tylko w sezonie letnim

Udostępnij

Któż z nas nie lubi gofrów? Ta słodka przekąska nierozerwalnie wpisała się w krajobraz wakacyjnej Polski. Jedzą je wszyscy – młodsi i starsi, a w sezonie letnim budki serwujące ten przysmak wyrastają jak grzyby po deszczu. Czy można z nimi konkurować? Jak najbardziej! Wystarczy odpowiednia gofrownica gastronomiczna, dobry przepis na ciasto i przede wszystkim pomysł na to, jakie dodatki do gofrów wybrać. Zapewniamy, że wyśmienite gofry spotkają się z ogromnym zainteresowaniem.

Dlaczego akurat gofry?

Pierwsze gofry serwowano podobno już w okolicach 1200 roku – to właśnie wtedy w druku pojawiają się pierwsze wzmianki o waflach wypiekanych w specjalnych konstrukcjach na otwartym ogniu. Z czasem doczekały się wielu odmian: gofry belgijskie powstają z ciasta z dodatkiem drożdży, holenderskie przekłada się maślaną masą, a amerykańskie – podaje z syropem klonowym, często w formie śniadania. Wygląda zatem na to, że gofry zawojowały cały świat! Nic dziwnego, jeśli chodzi o letnie desery, nie mają sobie równych. Ciasto na chrupiące gofry podczas pieczenia pachnie naprawdę obłędnie, co z kolei zachęca kolejnych gości do sięgnięcia po ten deser. To zresztą nie tylko przekąska na słodko. Gofry wytrawne cieszą się coraz większą popularnością, a oryginalne połączenie smaków sprawia, że wiele osób chętnie zamawia wafle w wersji na słono.

Gofry amerykańskie

Gofrownica gastronomiczna – niezbędna do serwowania gofrów

Aby wypiekać chrupiące gofry, niezbędna jest gofrownica gastronomiczna. To specjalistyczny sprzęt o wysokiej mocy. Optymalna moc takiej gofrownicy to 1300 W, choć warto zainwestować w model o mocy nawet 2000 W. Im większa moc, tym szybciej nie tylko przygotujesz gofry, ale również rozgrzejesz urządzenie. W przeciwieństwie do niewielkich gofrownic kupowanych na użytek domowy, gofrownica gastronomiczna posiada dodatkowe wyposażenie – na przykład możliwość regulacji temperatury. Płyty gofrownicy powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów i dodatkowo zabezpieczone przed przywieraniem. W przeciwnym wypadku każdorazowo należy natłuścić powierzchnię płytek.

Gofrownica gastronomiczna

Idealne ciasto na chrupiące gofry? Poznaj najlepszy przepis

Miękkie gofry po wystygnięciu stają się gumowate i nieapetyczne – z pewnością nie spotkają się z zainteresowaniem. Co innego lekkie, chrupiące i idealnie wypieczone! Aby osiągnąć taki efekt, potrzebna będzie nie tylko gofrownica gastronomiczna, ale również ciasto na chrupiące gofry. Sekret tkwi w białkach ubitych na sztywno, które należy przygotować z jajek o temperaturze pokojowej. Oprócz standardowych składników do ciasta warto dodać szczyptę soli – nawet w przypadku gofrów serwowanych na słodko. Nie tylko ciasto na chrupiące gofry, ale również sposób pieczenia ma znaczenie. Gofrownicy nie wolno otwierać w trakcie pieczenia, a gotowe gofry należy przełożyć na kratkę do studzenia, by nie zatrzymały w sobie wilgoci.

Wyrabianie idealnego ciasta na chrupiące gofry

Słodkie dodatki do gofrów – klasyka czy coś zupełnie nowego?

Słodkie dodatki do gofrów możemy wymieniać niemal w nieskończoność. Cukier puder, bita śmietana, sos czekoladowy, krem orzechowy, lody, świeże owoce, frużelina, dżem, prażone owoce... Które z nich warto zatem wprowadzić do karty? Ogromny wybór wcale nie musi być zaletą. Tak naprawdę lepszym rozwiązaniem będą autorskie kompozycje, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się nie tylko na klasykę, ale również oryginalne dodatki do gofrów. W karcie nie może oczywiście zabraknąć tradycyjnego gofra z bitą śmietaną i polewą czekoladową. Aby wyróżnić tę pozycję w menu, zadbaj o wyjątkowe dekoracje: posypki, listki mięty czy jadalne kwiaty sprawią, że nawet najprostsze składniki zmienią się w oryginalną kompozycję. Świeże sezonowe owoce jako dodatki do gofrów to zawsze strzał w dziesiątkę! Tradycyjną bitą śmietanę możesz zastąpić musem pistacjowym, a frużelinę – różaną konfiturą. W ten sposób gofry przypadną do gustu także miłośnikom wykwintniejszych deserów.

Dodatki do gofrów z sosem pistacjowym w roli głównej

Gofry wytrawne – wyśmienita przekąska zamiast deseru

Gofry wytrawne to doskonała słona przekąska na śniadanie, lunch czy po prostu na mniejszy apetyt. Do ciasta nie dodajemy wówczas cukru ani ekstraktu waniliowego. Chrupiący wytrawny wafel może zastąpić wówczas pieczywo. Z czym serwować gofry wytrawne? Możliwości jest mnóstwo: świetnie smakują z jajecznicą, rozmaitymi serami, carpaccio z buraka, salsą pomidorową, pesto... Nasza propozycja to gofry wytrawne w stylu amerykańskim z szarpaną wołowiną, plastrami sera, prażoną cebulką i sałatą. Jako wykończenie doskonale sprawdzi się sos amerykański lub po prostu klasyczny ketchup. Rozmaite wytrawne składniki można dodać także do ciasta na gofry. Świeże zioła, szpinak, pesto lub pokrojony ser i szynka sprawią, że gofry zmienią się z pysznej przekąski w pełnoprawne danie.

Gofry wytrawne z wołowiną

***

Gofry to doskonały pomysł na letni deser, ale również wytrawną przekąskę serwowaną do porannej kawy lub na mniejszy apetyt. Sekretem jest dobry sprzęt, odpowiednio przygotowane ciasto oraz ciekawe dodatki do gofrów.


Kuchnia czeska – przepisy i inspiracje, które warto wykorzystać

Kanapki na ciepło – kiedy warto wprowadzić je do menu?

Zobacz inne

0