Ciekawostki

Prawidłowa kolejność podawania potraw w restauracji

Udostępnij

Spożywanie posiłków poza domem to nie tylko kwestia zaspokojenia podstawowych potrzeb biologicznych. Dla niektórych to sposób na miłe spędzenie czasu w towarzystwie najbliższej rodziny czy znajomych albo pretekst do zaaranżowania randki. Część osób wybiera się do restauracji też w celach biznesowych. Ostateczną opinię na temat posiłku wyrabia się na podstawie wielu różnych aspektów. O atmosferze decyduje między innymi odpowiednia kolejność podawania potraw i napojów. Dowiedz się, jak to powinno wyglądać w zarówno bardziej, jak i mniej prestiżowych miejscach.

Uniwersalne zasady kolejności podawania potraw

Z roku na rok w restauracjach pojawia się coraz więcej gości. Czasy, gdy posiłki miały być przede wszystkim tanie oraz zaserwowane szybko już dawno minęły. Współcześnie liczy się szeroko pojęta atmosfera, na którą składa się wiele kwestii. Decydujący jest czas oczekiwania na jedzenie, prezentacja i temperatura dań, jakość składników, a nawet kolejność podawania potraw w restauracji. Istnieje kilka żelaznych zasad, które powinny być przestrzegane przez kelnerów i kelnerki bez względu na profil miejsca oraz jego prestiż.

1. Potrawy powinny być najpierw serwowane najstarszym osobom siedzącym przy obsługiwanym stole.
2. Po uwzględnieniu wieku gości, trzeba skupić się na płci. Talerze muszą najpierw trafić w ręce kobiet, a dopiero potem mężczyzn.
3. W przypadku porcjowanych dań głównych należy je serwować z lewej strony. Natomiast zupy i napoje zawsze po prawej.
4. Potrawy zwyczajowo podaje się jednocześnie, aby goście mogli wspólnie rozkoszować się smakiem zamówionego jedzenia. Dla pewności można jednak zapytać, czy właśnie na taką formę liczą, jeśli czas oczekiwania na niektóre pozycje z menu jest różny.

Znajomość tych zasad to podstawa dobrej obsługi kelnerskiej – pierwsze wrażenie w końcu można zrobić tylko raz!

Kolejność podawania potraw i napojów przez kelnera

Złożoność obsługi zależy nie tylko od samego zamówienia, ale również jego rangi. W przypadku wielogodzinnych, a przede wszystkim wielodaniowych imprez zorganizowanych obowiązuje więcej zasad niż w regularnych dniach funkcjonowania restauracji. Liczy się nie tylko kolejność podawania potraw, ale przede wszystkim czas między posiłkami.

Zanim jednak goście zamówią to, na co mają ochotę, najpierw muszą zapoznać się z kartą dań. Odpowiednie podanie menu również jest niezwykle ważne w kontekście prawidłowej obsługi – zawsze powinno to się odbywać z prawej strony.

Aperitif, napoje, czekadełko

Podczas większych imprez zorganizowanych oraz bankietów wieczór zaczyna się często od aperitifu. To tak naprawdę zimny napój np. woda z cytryną czy lemoniada. Serwuje się również wino, szampana, koktajle i drinki bezalkoholowe.

W regularnych sytuacjach kolejność podawania potraw w restauracji jest nieco inna. Po złożeniu zamówienia przez gości na stoliku najpierw powinny pojawić się wszelkie napoje – zarówno te zimne, jak i ciepłe. Dobrze, aby każdy dostał swój w tym samym momencie. Do tego może być dodane także bezpłatne czekadełko, które umili wszystkim czas oczekiwania na jedzenie.

Przystawka

W tym przypadku kolejność podawania potraw jest jasna i prosta do zapamiętania. Na początek muszą być zaserwowane dania zimne, a dopiero potem gorące. Jeśli goście zdecydowali się na oba warianty, lepiej zapytać, czy wolą próbować wybrane pozycje z menu razem. Niektórzy uważają, że zupy należą do ciepłych przystawek, lecz wiele zależy od restauracji – nie ma jednej, sprawdzonej reguły.

Dania główne        

Jeśli w restauracyjnym menu zupa jest w sekcji dania główne, to właśnie ta potrawa powinna pojawić się na stole zaraz po napojach i przystawkach. Dotyczy to zarówno wersji klarownej, jak i aromatycznego oraz gęstego kremu.

Jaka jest dalsza kolejność podawania potraw i napojów, gdy miski staną się puste? Wszystko niezmiennie musi być podawane razem. Gdy obiad lub kolacja ma charakter wielodaniowy, najpierw serwuje się rybę, a dopiero potem mięso.

Deser

Prawidłową kolejność podawania potraw kończy słodki element posiłku. Zawsze warto dopytać gości po zjedzeniu dań głównych, czy nie mają ochoty na deser. W tym momencie dobrze jest również zaproponować napoje, szczególnie gdy szklanki są już dawno puste. Obok przypraw i sosów, które zwykle goszczą na stoliku od samego początku, musi pojawić się cukier i mleko. Bez tego kawa oraz herbata mogą nie smakować tak, jakby życzyli sobie tego klienci.

Jak nie pogubić się w kolejności podawania potraw w restauracji? Podawanie jedzenia w odpowiedniej kolejności wymaga dobrej organizacji pracy oraz kontroli sytuacji. Może to być trudne, szczególnie dla kelnerów o niewielkim doświadczeniu w gastronomii. Pomocne potrafi być dokładne przygotowanie menu i podzielenie go na wyraźne sekcje, które bezpośrednio wskażą kolejność podawania potraw i napojów. Dzięki temu obsługa restauracji będzie dokładnie znała sposób kategoryzacji dań, a tym samym sposób ich serwowania.


Jaki jest maksymalny czas oczekiwania w restauracji na jedzenie?

Jak otworzyć restaurację krok po kroku? Poradnik

Zobacz inne

0