Ciekawostki

Jak otworzyć restaurację krok po kroku? Poradnik

Udostępnij

Własny biznes gastronomiczny to dla wielu osób spełnienie dziecięcych marzeń. Szansa na podzielenie się swoimi kuchennymi inspiracjami oraz ugoszczenie miłośników jedzenia w możliwie najlepszy sposób. Od momentu wybrania koncepcji do jej realizacji jest jednak długa droga. Nie wystarczą dobre intencje oraz wysublimowany smak, aby do knajpy przychodziły tłumy. Sprawdź, jak otworzyć restaurację, zanim przejdziesz do realizacji swoich pomysłów.

Zacznij od koncepcji i dokładnego planu

Aby własny biznes okazał się strzałem w dziesiątkę, a nie kulą u nogi, warto dobrze przeanalizować wszelkie pomysły oraz wybrać konkretną koncepcję, którą da się konsekwentnie realizować już po otwarciu restauracji. Przede wszystkim:

- Sprawdź, co lubią okoliczni mieszkańcy oraz co może wpasować się w ich gusta,
- Zdecyduj, do jakich konsumentów chcesz docierać, czyli jakie osoby chcesz gościć,
- Zweryfikuj poczynania konkurencji w gastronomii i zastanów się, co może Cię wyróżniać na jej tle, aby goście chętnie do Ciebie zaglądali,
- Przemyśl, jak ma być profil Twojej restauracji oraz które dania powinny pojawić się w menu, żeby całość była spójna.

Już na etapie doprecyzowywania koncepcji warto zastanowić się nad jakością zaopatrzenia, sposobem pozyskiwania produktów oraz współpracą z dostawcami. W zależności od wybranego kierunku kulinarnego sprowadzanie niektórych składników może okazać się niezwykle ważne w kontekście planowanych wydatków na start, a także przyszłego food costu.

Jak otworzyć własną restaurację, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek? Przede wszystkim należy stworzyć dokładny biznesplan, który będzie zawierał wszystkie założenia finansowe, szanse na rozwój, a także ryzyka. Niezwykle pomocne jest przeprowadzenie analizy SWOT, która pozwala określić mocne i słabe strony, możliwości oraz wszelkie zagrożenia. Skrupulatne podejście do tematu pozwala na szybkie reagowanie na wszelkie zmienne w bardziej przemyślany sposób. Szczególnie wytyczenie sytuacji kryzysowych pomaga ugasić niejeden „pożar”. Biznesplan to też sposób na wyklarowanie ogólnej strategii, a także wyznaczenie celów, do których się dąży podczas prowadzenia restauracji – aby osiągnąć sukces, nie można stać w miejscu!

Otwieranie restauracji

Jak otworzyć restaurację? Załóż działalność i skup się na finansach

Jeśli chcesz prowadzić własny biznes gastronomiczny, nie obędzie się bez działalności gospodarczej. Wymaga to złożenia kilku dokumentów oraz nieco czasu, zanim odpowiednie urzędy podejmą decyzję.

Jak otworzyć restaurację krok po kroku:

1. Wypełnij wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG-1), a następnie złóż go w urzędzie gminy lub miasta (zależy od lokalizacji) albo wybierz drogę elektroniczną. Pamiętaj, aby podać nazwę zakładanego biznesu, adres firmowy, datę rozpoczęcia działalności oraz preferowaną formę opodatkowania. Po uzyskaniu decyzji automatycznie dostaniesz numer REGON oraz NIP, a działalność zostanie zgłoszona do Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u.
2. Następnie złóż w ZUS-ie druk ZUA (składki społeczne i zdrowotne) lub ZZA (składki zdrowotne w sytuacji, gdy jest się jeszcze zatrudnionym na umowę o pracę) – zrób to maksymalnie w ciągu 7 dni od wypełnienia wcześniej opisanych dokumentów.

Jakie są kolejne kroki formalne z serii, jak otworzyć własną restaurację? Zatrudnionych pracowników należy zgłosić do ZUS w ciągu 7 dni od obowiązywania umowy. Trzeba również pamiętać o założeniu firmowego konta bankowego i załatwieniu kasy fiskalnej.

Chociaż samo zarejestrowanie biznesu jest bezpłatne, to nie można powiedzieć tego samego już o prowadzeniu firmy. Otworzenie restauracji wiąże się ze składkami ZUS oraz podatkami. Takie kwestie warto już uwzględnić w planach finansowych. Poza tym należy również wziąć pod uwagę:

- lokal i jego koszty utrzymania,
- sprzęt gastronomiczny,
- zaopatrzenie,
- pensje pracowników.

Należy zastanowić się, jakimi nakładami finansowymi operuje się na start, zakładając, że pierwsze miesiące po otwarciu restauracji mogą nie być źródłem zysku. Bez względu na to, jakiej wysokości są to środki, warto zainteresować się dofinansowaniami oraz dotacjami, które mogą znacznie podreperować budżet.

Podpisywanie umowy najmu lokalu

Lokalizacja restauracji i lokum

Z perspektywy prowadzenia własnej knajpy liczy się nie tylko serwowane jedzenie, ale również miejsce, w którym jest podawane. Można zdecydować się między innymi na wynajem, zakup lub budowę w zależności od możliwości finansowych oraz celów biznesowych.

Kluczowa okazuje się również lokalizacja restauracji – trzeba wziąć pod uwagę chociażby dojazd, otoczenie oraz dostępność lokalu nie tylko dla lokalnych mieszkańców, ale również przyjezdnych, jeśli mowa o miejscowościach atrakcyjnych turystycznie. Jeśli chcesz sprzedawać alkohol, lokal nie może znajdować się blisko przedszkoli czy szkół.

Jak otworzyć restaurację, aby odwiedzały ja tłumy? Ludzie jedzą również oczami, dlatego trzeba zaaranżować wnętrze ze smakiem. Styl może być różny w zależności od profilu samego miejsca – co innego jest charakterystyczne dla knajpy specjalizującej się w kuchni polskiej czy japońskiej. Warto zadbać o nowoczesne sprzęty oraz udogodnienia takie jak łazienka i klimatyzacja. Nie może również zabraknąć dużych okien zakrytych zasłonami, które sprawią, że do środka dostanie się dużo naturalnego światła, ale wciąż zostanie zachowany element prywatności.

Dodatkowe formalności, czyli jak otworzyć restaurację krok po kroku

Czujesz, że Twoje oczekiwania względem otwieranego biznesu są spełnione i masz podobne odczucie względem potrzeb swoich przyszłych gości? Zbliżasz się wiec do realizacji własnych marzeń, ale pozostaje jeszcze zadowolenie kilku instytucji. Mowa przede wszystkim o:

- wytycznych BHP, Ochrony Przeciwpożarowej i Sanepidu,
- dokumentacji HACCP (Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli),
- projekcie technologicznym kuchni,
- akceptacji Inspektora Nadzoru Budowlanego,
- umowach z dostawami prądu, gazu i wody,
- koncesji na alkohol,
- opłacie za udostępnianie muzyki (ZAiKS).

A jak otworzyć własną restaurację, aby się nie pogubić we wszystkich sprawach finansowych? Odpowiednie biuro rachunkowe oraz zaufana księgowa to klucz do porządku w dokumentacji.

Nowoczesna kuchnia we własnej restauracji

Zatrudnij zgrany personel

Duszą każdej dobrej restauracji jest jej personel. Za tak zwanymi kulisami każdej knajpy stoi kucharz o wysublimowanym smaku oraz wysoko rozwiniętych umiejętnościach organizacyjnych i przywódczych. Musi nie tylko smacznie gotować, ale zarządzać również całym zespołem odpowiedzialnym za serwis potraw.

Goście mają jednak najczęściej styczność z kelnerami oraz kelnerkami – to oni są pewnego rodzaju wizytówką lokalu. Jak otworzyć restaurację i ją potem prowadzić, aby konsumenci wracali? Obsługa musi być uprzejma, wykazywać się wiedzą gastronomiczną z perspektywy dostępnych pozycji w menu, a także mieć dużą cierpliwość, ponieważ preferencje i potrzeby odwiedzających bywają różne. Dobry kelner czy kelnerka to klasa sama w sobie! Zawsze warto dostosować sposób rozmowy z klientami do profilu restauracji oraz podawanych dań, aby zachować spójność komunikacyjną.

Własna restauracja - personel

Marketing odpowiedzią na to, jak otworzyć restaurację

O nowym miejscu ludzie muszą przede wszystkim usłyszeć. Aby był to możliwe, potrzebna jest reklama. Można zawsze wybrać tradycyjne media takie jak radio, prasa lub kampania billbordowa. Trudno jednak zweryfikować zasięg oraz skuteczność działań. W czasach silnej cyfryzacji podstawą pozyskiwania klientów jest Internet, a szczególnie social media – warto skorzystać z pomocy freelancerów lub agencji marketingowych, którzy profesjonalnie podejdą do tematu. Należy zadbać przede wszystkim o:

- oficjalną stronę internetową,
- profile firmowe w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram).

Warto opublikować aktualne menu oraz sezonowe propozycje, dodać godziny otwarcia oraz wszelkie informacje o wydarzeniach specjalnych czy promocjach. Wszystko powinno być prowadzone spójnie pod względem stosowanego języka oraz aspektów wizualnych. Teraz już wiesz, jak otworzyć restaurację krok po kroku – życzymy Ci powodzenia na drodze do własnego biznesu!


Prawidłowa kolejność podawania potraw w restauracji

Menu komunijne w restauracji – zaskocz swoich gości

Zobacz inne

0