Ciekawostki

Dania z grzybami leśnymi – sezonowy powrót do staropolskich receptur

Udostępnij

Kuchnia staropolska cieszy się coraz większą popularnością! Choć wszyscy zachwyciliśmy się pizzą, burgerami i orientalnymi smakami, stopniowo możemy zaobserwować powrót do korzeni, czyli dań serwowanych dawniej. A skoro tak, na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza dania z grzybami leśnymi. Dlaczego warto wprowadzić je do sezonowej karty oraz jakie potrawy z kuchni staropolskiej będą strzałem w dziesiątkę? Podpowiadamy!

Dania z grzybami leśnymi

Dlaczego dania z grzybami leśnymi to doskonały wybór?

Jak gotowali nasi przodkowie? Wbrew powszechnym opiniom kuchnia staropolska to nie tylko tłuste mięsiwa i mączne potrawy, a przede wszystkim sezonowe dary natury. Polacy jadali dziczyznę, ryby słodkowodne, warzywa oraz leśne owoce, a smak potraw urozmaicano ziołami i przyprawami, które często znaleźć można było w przydomowych ogródkach. No i grzyby! Grzybobranie to zwyczaj mocno zakorzeniony w słowiańskiej tradycji. Co ciekawe, mitem jest, że grzyby nie posiadają żadnych składników odżywczych: są cennym źródłem witamin (między innymi B1 i B2) oraz składników mineralnych i antyoksydantów. Dania z grzybami leśnymi to doskonały sposób na to, by na powrót wprowadzić nieco smaków rodem z kuchni staropolskiej. Choć Polacy kochają grzybobranie, nie zawsze mają czas i możliwości, by wybrać się na grzyby. Specjalna jesienna karta sezonowa umożliwi im nie tylko odkrywanie nowych smaków, ale również powrót do tych znanych i lubianych. Jakie dania z grzybami leśnymi zainteresują klientów?

Grzyb leśny

Sos ze świeżych grzybów – wyjątkowa, aromatyczna kompozycja

Staropolski sos ze świeżych grzybów idealnie uzupełnia tradycyjne polskie dania, choć może być także odrębną potrawą. Jego smak różni się nieco od sosu przyrządzanego z grzybów suszonych, a wyjątkowy aromat sprawia, że cieszy się zawsze dużą popularnością. Sos ze świeżych grzybów po staropolsku składa się oczywiście przede wszystkim z prawdziwków, podgrzybków i kozaków. Oprócz nich w skład sosu wchodzi czosnek i cebula podsmażone na złoto na maśle oraz gęsta śmietana. Warto wspomnieć, że sos ze świeżych grzybów nie potrzebuje zbyt wielu składników – wręcz przeciwnie, ich smak może przyćmić grzybowy aromat. Odrobina bulionu, sól i pieprz oraz natka pietruszki wystarczą – w staropolskim sosie ze świeżych grzybów to właśnie grzyby powinny grać pierwsze skrzypce. Z czym serwować tę potrawę? Podawaj je z kaszą gryczaną, kopytkami, plackami ziemniaczanymi lub kluskami kładzionymi, a także buraczkami i ogórkami kiszonymi. To klasyczne danie z grzybami leśnymi, które zawsze cieszy się ogromnym powodzeniem.

Sos ze świeżych grzybów

Staropolski bigos z grzybami leśnymi – idealny na jesienne dni

Nie bez powodu kuchnia staropolska kojarzona jest przede wszystkim z bigosem – to danie, które doskonale sprawdzi się zwłaszcza podczas pierwszych jesiennych chłodów. W aromatycznym bigosie nie może zabraknąć nie tylko mięsa, ale również grzybów; to one nadają wyjątkowy smak. Do tego dania z grzybami leśnymi dodać należy kilka rodzajów mięs, śliwki suszone, mocne czerwone wino oraz przyprawy. Przyda się także passata pomidorowa. Sekretem bigosu staropolskiego jest również długie, powolne gotowanie, dzięki któremu smaki przenikają się nawzajem i tworzą wyśmienitą i aromatyczną kompozycję. Taki bigos serwować można jako przystawkę lub podawać gorący, lekko dymiący w niewielkich kociołkach i z dodatkiem świeżego staropolskiego pieczywa.

Staropolski bigos z grzybami

Tarta z grzybami – oryginalna wariacja na temat kuchni staropolskiej

Choć dużym nadużyciem byłoby stwierdzenie, że tarta z grzybami gościła na stołach naszych przodków, zapiekanie w cieście ma całkiem długą historię. Jeśli Twoja restauracja serwuje przede wszystkim nowoczesną kuchnię, tarta z grzybami to sposób na to, by w menu pojawiły się dania i przekąski inspirowane kuchnią staropolską. Do świeżych grzybów leśnych doskonale pasuje przede wszystkim wytrawne, kruche ciasto maślane. Tu także nie potrzeba wcale wielu składników: grzyby leśne najlepiej połączyć z cebulą, czosnkiem i natką pietruszki oraz gęstą śmietaną, jajkiem i odrobiną masła. Tarta z grzybami doskonale smakuje na ciepło oraz na zimno. W roli dodatku doskonale sprawdzi się aromatyczny sos czosnkowy, który wydobędzie aromat grzybów.

Tarta z grzybami leśnymi

Zrazy staropolskie z grzybami – proste danie w nowej odsłonie

Jeśli chodzi o zrazy wołowe, cieszą się one ogromną popularnością i często pojawiają na polskich stołach podczas niedzielnych obiadów. W wydaniu staropolskim serwuje się je ze świeżymi grzybami, a mięso zapieczone z ziemniakami i aromatycznym sosem można dodatkowo udekorować, by nie tylko świetnie smakowało, ale również prezentowało się doskonale. W mniejszym naczyniu żaroodpornym należy układać warstwami mięso pokrojone w plastry i lekko podsmażone, podgotowane grzyby, przyprawy i pokrojone w plastry ziemniaki. Całość podlać wywarem z grzybów i dusić pod przykryciem, a na koniec udekorować kwaśną śmietaną i gałązkami jałowca oraz podsmażonymi kapeluszami grzybów.

Wypróbuj także: pieczone ziemniaki z kurkami i rozmarynem.


Restauracja z grillem – czy warto postawić na to rozwiązanie?

Rozgrzewające dania na jesień – co wprowadzić do jesiennego menu 2022?

Zobacz inne

0