Ciekawostki

Grilluj z Fanex! Porady Szefa Kuchni

Udostępnij

  1. Jaki grill wybrać – węglowy, czy gazowy ? – „To bardzo dobre pytanie – choć w Polsce, statystycznie, w dalszym ciągu w domostwach przeważają grille węglowe, to coraz więcej ludzi decyduje się na zakup grilla opalanego gazem. Podstawowe i główne zalety gazowego grilla to przede wszystkim wygoda użytkowania, kontrolowanie ognia oraz utrzymanie tego narzędzia w nienagannej czystości. Niektórzy zwolennicy tradycyjnych grilli węglowych będą zarzucać użytkownikom grillów gazowych brak aromatu przygotowywanych na nim potraw, lecz nie jest to do końca prawdą. Możliwości takiego urządzenia są bardzo duże (nie wspominając już o dodatkowych rożnach, kamiennych płytach do pieczenia np. pizzy, etc.) – pomimo naturalnych aromatów uwalniających się z opadających marynat na płomień ognia mamy możliwość umieszczenia pod rusztem specjalnego metalowego naczynia, które wypełnia się namoczonymi w wodzie lub np. whisky wiórków z owocowych drzew. To nadaj naszym potrawom niesamowity aromat wędzenia, który możemy wzbogacać wedle naszych upodobań. Podsumowując, może warto mieć je oba ale w moim przypadku, gazowego grilla nie oddam nikomu” !
  1. Grillowanie z wędzeniem – „Przygotowując swoje ulubione dania na domowym gazowym grillu nie bój się eksperymentować i nadaj swoim potrawom oryginalne aromaty ! Pod rusztem grilla umieść specjalne metalowe, perforowane naczynie wypełnione drewnianymi wiórkami z owocowego drzewa i spraw, że ulubione steki „wyjdą” jak z wędzarni ! Takie naczynie kupisz w sklepie z akcesoriami do grilla – pamiętaj jednak, aby były to specjalne wiórki do wędzenia a przed użyciem namocz je w wodzie lub np. whisky”.
  1. Co zrobić, aby drewniane patyki do szaszłyków nie paliły się na grillu ? – „Najprostszym sposobem na to, aby drewniane patyki użyte do przygotowania naszych szaszłyków nie paliły się na rozgrzanym grillu jest wcześniejsze namoczenie ich na kilka minut w wodzie” !
  1. Świeże zioła w marynatach – „Podstawowy sekret smacznych i aromatycznych potraw z grilla tkwi, jak wiadomo nie od dziś, w marynacie – ale ich skład nie może obejść się bez świeżych ziół. To głównie one nadają smak i aromat naszym dziełom, które za chwilę powędrują na talerze. Świeży rozmaryn, tymianek, natka pietruszki, koperek, kolendra, czosnek, majeranek, oregano i wiele innych cudów z naszych ogródków nada potrawie niezapomniany smak i nie bój się ich używać. Użycie ziół może zminimalizować użycie soli” !
  1. Marynowanie mięs – „Aby mięso z grilla nabrało niezapomnianego smaku i aromatu, musimy je wcześniej zamarynować. Przygotowując marynatę nie możemy zapomnieć o oliwie, aromatycznych przyprawach, ale i o świeżych ziołach. Nie bójmy się użyć również musztardy, czy też dobrego alkoholu, np. burbonu, czy whisky. Pokuśmy się również o świeżo otartą skórkę z cytrusów – pomarańczy, cytryny, czy limonki”.
  1. Grillowanie ryb i owoców morza, rozdrobnionych warzyw – „Nierzadko przygotowanie delikatnych ryb na domowym grillu przysporzyło nam nie lada kłopotów i niepotrzebnych nerwów – palący się tłuszcz, przyprawy, przywierające mięso do grillowego rusztu. Ale nie oznacza, to że musimy zrezygnować z ich grillowania. Wręcz przeciwnie. Użyjmy innych „specjalnych” narzędzi, np. metalowej albo żeliwnej tacki, cedrowej deseczki (namoczonej wcześniej w wodzie), czy tez pergaminu – co do użycia pergaminu na grillu musimy zachować należytą ostrożność. Grillujmy na pergaminie np. na półeczce grilla – tam, gdzie nie ma mocnego, aktywnego ognia. Używając metalowej, perforowanej tacki możemy grillować pokrojone warzywa, które chcemy wykorzystać do przygotowania sałatki lub inne mniejsze produkty, jak np. krewetki”.
  1. Grillowanie wołowiny i stopnie wysmażenia – „Dla wielu z nas najbardziej majestatycznym mięsem na grilla jest wołowina. Jednak, aby jej finalna postać na naszym talerzu w 100% była satysfakcjonująca, musimy pamiętać że obok zamarynowania mięsa równie ważny jest stopień wysmażenia. Zanim jednak dojdziemy do perfekcji w przygotowywaniu wołowych steków i „ręcznej” ocenie wysmażenia mięsa, warto zaopatrzyć się w kuchenny termometr, który nam w tym pomoże.

A więc:

BLUE - najbardziej krwisty stek – w środku krwisty i ciepły, powinien być obsmażony bardzo krótko, na bardzo mocnym ogniu. Niektórzy twierdzą, że jego przygotowanie możliwe jedynie na patelni – dobry i mocny grill czyni cuda ! Tak wysmażony stek, to kąsek dla konesera.

RARE – stek mono krwisty, lekko wysmażony, w środku koloru czerwonego. Tak wysmażone steki są najlepszym kąskiem dla wielu fanów wołowiny.

MEDIUM RARE – mięso nieco bardziej wysmażone, lecz w dalszym ciągu krwiste – jak dla mnie cudo !

MEDIUM – jak sama nazwa mówi, mięso średnio wysmażone - mające chyba najwięcej zwolenników. Mięso w środku koloru czerwono-brązowego, już nie krwiste ale wciąż bardzo soczyste.

MEDIUM WELL – stek dobrze wysmażony, w środku kolor mięsa jest lekko brązowy. Choć w dotyku mięso jest już dość twarde, to w dalszym ciągu zachowuje swoją elastyczność.

WELL DONE – nazwa mówi wszystko, pozamiatane… Ostatni stopień wysmażenia, stek mocno wysmażony, barwa mięsa szara, brunatna, mięso nie jest już soczyste… Dla szerokiego grona „wołowej” kultury i sztuki – profanacja tego kawałka mięsa…

  1. Grill dla wegan i wegetarian – „Grill dla wielu z nas, uwielbiających tylko warzywa nie musi być wcale nudny i monotonny… Wystarczy odrobina kulinarnej wyobraźni, pomysłu i inspiracji, jak go wykorzystać – marynowane „steki” z cukinii, czy też bakłażana - z wegańskimi dipami, warzywne szaszłyki, sałatki z grillowanych warzyw, czy też odpowiednio przygotowane burgery z warzyw strączkowych i kasz – to tylko kropla w morzu tego, co możemy przygotować na domowym grillu i wywołać zazdrość u siedzących przy wspólnym stole „mięsożerców” ! Pomogą nam w tym również odpowiednie przyprawy i sosy Fanex !
  1. Dipy i sosy – „To, jak finalnie będą smakowały nasze dzieła z grilla, wiele zależy od dodatków takich, jak sałaty, sałatki, pieczywo, ziemniaki, bataty, ale przede wszystkim sosy i dipy – bez których żaden ogrodowy grill się nie obędzie. Ketchupy, musztardy, sosy majonezowe, czy też te na bazie pomidorów… – wybór jest ogromny. Nie bójmy się eksperymentować łącząc ze sobą różne rodzaje sosów, np. majonezu i paprykowego sosu Sriracha – smak niesamowity”.

Koniecznie zajrzyjcie do naszego sklepu online, w którym czeka na Was cała masa sosów i innych dodatków na grilla:

SKLEP ONLINE FANEX

Znakomite pomysły na wykorzystanie produktów na grilla i nie tylko, znajdziecie w INhttps://fanex.pl/przepisySPIRACJACH KULINARNYCH

AUTOR: Łukasz Lisowski - Szef Kuchni Fanex


Dostawa jedzenia do domu – sposób na kwarantannę

Food cost – czym jest i jak nim zarządza w lokalu gastronomicznym?

Zobacz inne

0