Ciekawostki

Sposób na sukces restauracji? Najlepszy szef kuchni!

Udostępnij

Co sprawia, że klienci wracają do swoich ulubionych restauracji? Przede wszystkim doskonałe potrawy! Nawet najpiękniejszy wystrój nie zastąpi znakomitego menu dlatego zatrudnienie najlepszego szefa kuchni to podstawa! Czym powinien charakteryzować się dobry kucharz, jakie są obowiązki szefa kuchni oraz na co warto zwrócić uwagę?

Najlepszy szef kuchni: dlaczego to takie ważne?

Dobry kucharz potrafi przyrządzić naprawdę wiele potraw; jednak to kucharz najlepszy, o wyjątkowych umiejętnościach wyróżni Twoją restaurację na tle konkurencji. Najlepszy szef kuchni to szansa na oryginalne menu i wprowadzenie wielu ciekawych propozycji. Serwowane przez niego potrawy są nie tylko wyjątkowo smaczne, ale również pięknie podane. Choć zatrudnienie doświadczonego szefa kuchni wiąże się z większymi wydatkami, to jednak jest to inwestycja, która pozwoli na zdecydowane zwiększenie obrotów restauracji. Jeśli szukasz nowego szefa kuchni, szukaj najlepszych – współpraca z dobrym kucharzem sprawi, że kuchnia w Twojej restauracji stanie się sławna nie tylko w mieście, ale również w całej okolicy. Pamiętaj jednak, że nawet najlepszy szef kuchni nie będzie mógł pracować solo: zadbaj o to, by w restauracji lub punkcie gastronomicznym zatrudniać zgrany zespół.

Jakie umiejętności powinien posiadać dobry kucharz?

Dobry kucharz to nie tylko osoba z wyczuciem smaku, która potrafi odtwarzać potrawy oraz komponować nowe propozycje. To również pracownik, który umie odpowiednio rozplanować zadania i utrzymać porządek na stanowisku pracy. Najlepszy szef kuchni zarządza zespołem i rozdziela zadania, a przy tym czuwa nad jakością przygotowywanych potraw. Zwykle to właśnie do szefa kuchni należy także robienie zakupów, dlatego powinna to być osoba posiadająca nie tylko doświadczenie, ale również wiedzę. Dobrego szefa kuchni poznasz po tym, że będzie ona działała bez zarzutu i konieczności nieustannej interwencji właścicieli. To właśnie szef kuchni odpowiada za jakość wydawanych dań – warto sprawdzić, czy przywiązuje wagę nie tylko do smaku, ale również dekoracji potraw.

Dobry kucharz - Fanex

Zwróć uwagę na doświadczenie

Szef kuchni tuż po szkole gastronomicznej? Z pewnością nie zabraknie mu zapału, jednak przy wyborze osoby na to stanowisko zwracaj uwagę przede wszystkim na doświadczenie; sam staż pracy w restauracji to jednak nie wszystko. Najlepsi kucharze nie zamykają się wyłącznie na jeden rodzaj kuchni i nieustannie poszerzają swoje umiejętności. W razie potrzeby są także w stanie zastąpić każdego pracownika kuchni i z jednakowym zaangażowaniem przyrządzać skomplikowane dania i smażyć cebulę czy obierać ziemniaki. To właśnie doświadczenie zawodowe zdobywane w różnych restauracjach sprawia, że kucharz wypracowuje swój własny, oryginalny styl.

Kluczowa kwestia – jakość

Nie bez powodu Polacy coraz częściej zwracają uwagę na to, by potrawy serwowane w restauracjach były przygotowywane z najlepszych produktów. Kiepskiej jakości warzywa, tanie sery czy zastępowanie najlepszego mięsa tanimi odpowiednikami jeszcze nikomu nie wyszło na dobre – klienci bardzo szybko orientują się, że dania są „oszukane” i wolą wybrać się do konkurencji, u której może i zapłacą więcej, ale za wysokiej jakości potrawy. Jeśli kucharz namawia Cię do wykorzystywania w kuchni tanich i jednocześnie kiepskich składników, zdecydowanie powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza. Dobry kucharz wie bowiem, jak duże znaczenie mają nie tylko składniki, ale również przyprawy i sosy: czasem nawet ketchup potrafi mieć wpływ na całą potrawę.

Jakość w kuchni - Fanex

Tradycyjne dania czy odkrywanie nowych smaków?

Niezależnie od tego, czy planujesz w swojej restauracji serwować dania kuchni tradycyjnej, czy też interesuje Cię raczej kuchnia fusion, warto współpracować z kucharzami, którzy szukają oryginalnych receptur i nowych smaków. Ciekawym rozwiązaniem jest także wprowadzenie do karty dań sezonowych: jesienne potrawy czy zimowe desery doskonale uzupełniają codzienne menu i przyciągają zainteresowanych nowościami klientów.


Konkurencja w gastronomii – jak ją badać?

Kilka słów o zimowych deserach

Zobacz inne

0