Ciekawostki

Musztarda i jej bogata historia

Udostępnij

Musztarda, w postaci jaką znamy w obecnych czasach, jest najprawdopodobniej wynalazkiem starożytnych Rzymian – wyśmienitych koneserów jedzenia. Ziarna gorczycy, z których produkuje się musztardę, były jednak wykorzystywane przez ludzi już 3 tyś. lat przed naszą erą, m.in. w kulturze starożytnego Sumeru. Co ciekawe, na początku ich rolą nie było dodawanie smaku i aromatu potrawom, głownie używano ich do przykrywania nieprzyjemnego smaku nieświeżej żywności.

Samo słowo „musztarda” pochodzi od latyńskiego określenia „mustum”, które  oznacza winogronowy moszcz czyli młode, niesfermentowane wino, które francuscy mnisi dodawali do kruszonych ziaren gorczycy, wytwarzając w ten sposób pierwszą znaną nam musztardę. 

Niezwykle wyjątkowy i oryginalny smak musztardy zdobywał sobie miłośników w ciągu kolejnych stuleci – w IV wieku papież Jan XXII powołał nawet specjalną funkcję wielkiego papieskiego „musztardiera”. We Francji już w XIV stuleciu, produkcję bardzo aromatycznej i dość kwaśnej przyprawy objęto rygorystycznym regulacjom, mającym na celu zapewnienie powtarzalnej i idealnej jakości produktu. W kolejnych czasach zaczęły rozwijać się poszczególne odmiany i marki musztardy, którymi zachwycamy się po dziś dzień.

 

Jak produkuje się musztardę?

Ziarna gorczycy pozyskuje się z roślin należących do rodziny kapustowatych. Po zbiorze nasion należy je przesortować, umyć i wysuszyć, a następnie moczyć w occie lub winie. Tak przygotowana mieszanka ziaren poddawana jest jeszcze wielu seriom kruszenia i miażdżenia, a następnie przepuszczania jest przez sita – po to, aby uzyskać pożądaną sypką konsystencję. Tak otrzymany surowiec mieszany jest w różnych proporcjach np. z octem, białym winem i wodą i innymi przyprawami – w zależności od receptury producenta. Na tym etapie dodaje się również zioła i dodatki smakowe. Otrzymaną pastę należy podgrzać, a następnie schłodzić i wtedy dopiero zapakować do słoików. Aby wyprodukować  mały 200-gramowy słoik klasycznej musztardy, potrzeba ok. 1000 ziarenek gorczycy!

Czołowymi producentami musztardy na świecie jest Kanada oraz Nepal – razem wytwarzają ponad połowę globalnej światowej podaży musztardy.

A my polecamy Was oczywiście szeroką ofertę naszych musztard Fanex, które charakteryzują się świetnym smakiem i najlepszą jakością:

- Musztarda Sarepska

- Musztarda Słoneczna

- Musztarda Stołowa

- Musztarda a’la Dijon 

- Musztarda ze smażoną cebulką

 


W jaki sposób wzbogacić smak makaronu odpowiednim sosem i czym powinniśmy kierować się przy jego wyborze?

Marynaty

Zobacz inne

0