Ciekawostki

Restauracja przyjazna dzieciom – jak zadbać o najmłodszych klientów?

Udostępnij

Dzień Dziecka to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na potrzeby nie tylko starszych, ale również najmłodszych klientów – tego dnia wiele rodzin decyduje się na wspólne świętowanie poza domem. Restauracja przyjazna dzieciom serwuje specjalne menu dziecięce, posiada wszelkie udogodnienia i tworzy przyjazną atmosferę, która przypadnie do gustu nie tylko rodzicom odwiedzającym ją z pociechami. Jak powinno wyglądać menu dla dzieci, co warto zorganizować oraz jak przygotować się na odwiedziny najmłodszych klientów?

Restauracja przyjazna dzieciom – czyli jaka?

Restauracja przyjazna dzieciom to przestrzeń, w której nie tylko dorośli, ale również ich pociechy znajdą coś dla siebie. Chyba wszyscy byliśmy kiedyś świadkami sytuacji, w której dziecko wybuchało płaczem lub biegało między stolikami, a rodzice nie byli w stanie dokończyć zamówionego posiłku. Takie doświadczenia nie zachęcają do wizyt z dziećmi! Restauracja przyjazna dzieciom zwraca uwagę na potrzeby najmłodszych i dostosowuje się do nich poprzez odpowiednie menu dziecięce, zabawki i akcesoria czy wyposażenie toalet. Nie znaczy to jednak, że wszędzie muszą pojawić się balony, maskotki czy pastelowe odcienie – restauracja przyjazna dzieciom nie jest przecież miejscem wyłącznie dla najmłodszych. Najprostszym sposobem na to, by poszerzyć swoją ofertę jest menu dziecięce czy organizacja dodatkowego kącika dla dzieci. Co powinno się w nim znaleźć?

Menu dla dzieci – sprawdzone, lubiane propozycje czy coś zupełnie nowego

Restauracyjne menu dziecięce zdecydowanie różni się od karty dla dorosłych. Trudno oczekiwać, by dziecko było zainteresowane zamówieniem tatara, steku z polędwicy wołowej czy kremu z białych warzyw! W przeważającej części restauracji menu dla dzieci to sprawdzone i lubiane dania, które większość pociech uwielbia. Frytki, naleśniki, nuggetsy czy zupa pomidorowa – nawet największy niejadek skubnie co nieco. Większość rodziców wychodzi z założenia, że "dorosłych" potraw dziecko spróbuje po prostu od nich, a menu dla dzieci nie powinno być zbyt skomplikowane. Możesz jednak wyjść nieco poza ten stereotyp i zaproponować coś więcej. Frytki pieczone z dodatkiem delikatnego ketchupu, chipsy z warzyw, pierożki z rozmaitym nadzieniem, makarony... Propozycji dla dzieci jest wbrew pozorom całkiem sporo, choć dziecięca karta nie powinna być zbyt długa, by ułatwić podjęcie wyboru. Dobrą praktyką jest skonsultowanie menu dziecięcego z dietetykiem, który podpowie, jakich składników unikać i jak przyrządzać dania dla najmłodszych.

Menu dla dzieci - Fanex

Jak serwować menu dziecięce?

Restauracja przyjazna dzieciom zapewnia przede wszystkim foteliki i krzesła dopasowane do potrzeb dzieci – to absolutne minimum! Duże znaczenie ma także cała oprawa posiłku. Odpowiednie talerze i sztućce dopasowane do wieku dziecka, ale również tak pozornie mało znaczące drobiazgi jak... serwetki. Koszt takich dodatków jest niewielki, zadowolenie dziecka – ogromne. Restauracja z kącikiem dla dzieci może zaserwować najmłodszym zabawę specjalnymi klockami, które umilą czas oczekiwania lub zaproponować tematyczne kolorowanki. Im więcej takich drobnych udogodnień, tym większa szansa, że dziecko nie znudzi się podczas oczekiwania na posiłek i nie zacznie hałasować lub szukać sobie zajęcia.

Restauracja z kącikiem dla dzieci – zorganizuj trochę przestrzeni dla najmłodszych

Organizacja kącika do zabawy wcale nie jest wielkim przedsięwzięciem! Tak naprawdę wystarczy kilka elementów, by wyposażyć przestrzeń dla najmłodszych. Niewielki stół z malutkimi krzesłami, kolorowanki, kilka prostych zabawek – to podstawa, choć warto pójść o krok dalej. Restauracja z kącikiem dla dzieci zaaranżowana zgodnie z wystrojem całej sali to spójna koncepcja, która przyciąga zainteresowanych. Zamiast klasycznego stolika zaproponuj dziecięcą kuchnię z drewnianymi owocami i warzywami czy maleńką ladę kawiarnianą utrzymaną w kolorystyce całego lokalu.

Kącik dla dzieci w restauracji - Fanex

A może zabawa na zewnątrz?

Restauracja z kącikiem dla dzieci w ogródku to świetna propozycja dla rodzin, które chcą zjeść wspólny obiad lub napić się kawy i zjeść pyszne letnie desery ze słodkimi sosami na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz zorganizować taką przestrzeń dla najmłodszych, zadbaj o wszystkie niezbędne zabezpieczenia: strefa zabaw powinna być odgrodzona od ulicy i jednocześnie znajdować się w pobliżu stolików dla rodziców. Spraw, by spędzanie czasu w Twojej restauracji było przyjemnością dla całej rodziny – większość rozwiązań wcale nie wymaga dużych nakładów finansowych.


Zobacz inne

0