Aktualności

Fanex wprowadził wegański sos majonezowy VEGA MAJO ze znakiem V-Label

7 Sierpień, 2018

Fanex wzbogacił swoją ofertę o wegański sos majonezowy VEGA MAJO. Nowy, unikalny produkt nie zawiera konserwantów, barwników oraz aromatów i otrzymał towarowy znak jakości V-Label, który jest uznaną i chronioną międzynarodową marką obejmującą produkty wegetariańskie i wegańskie.

Czytaj wiecej

Musztarda ze smażoną cebulką – kolejna nowość w ofercie Fanex

27 Czerwiec, 2018

Fanex wprowadził na rynek zupełnie nową recepturę – Musztardę ze smażoną cebulką z dodatkiem octu jabłkowego. Produkt nie zawiera konserwantów. Sos jest już dostępny w sprzedaży hurtowej dla konceptów gastronomicznych oraz sieci handlowych.

Czytaj wiecej

Fanex rezygnuje z jaj z chowu klatkowego

25 Maj, 2018

Fanex – polski producent sosów dla branży HoReCa, deklaruje że przy wytwarzaniu swoich produktów zamierza zrezygnować z użycia jaj pochodzących z chowu klatkowego do 2025 roku. Celem tego działania jest poprawa dobrostanu zwierząt hodowlanych, a także dalsze doskonalenie zrównoważonego łańcucha dostaw w firmie.

Czytaj wiecej

Fanex wprowadził do sprzedaży Musztardę Rosyjską

15 Maj, 2018

Fanex – polski producent sosów dla branży HoReCa, wprowadził na rynek kolejny nowy produkt – Musztardę Rosyjską, która bez wątpienia jest najostrzejszą musztardą z oferty. Produkt jest już dostępny w sprzedaży hurtowej dla gastronomii oraz sieci handlowych. Obecnie Fanex w swojej regularnej ofercie, posiada już blisko 70 produktów.

Czytaj wiecej

Dla prasy

Kontakt:

biuro_prasowe@fanex.pl