Ta witryna używa Coookies! Przebywając na niej akceptujesz naszą politykę cookies. [ Zamknij to okno ]

Chcesz robić zakupy w naszym sklepie?Zarejestruj się!

Brak produktów

0,00 zł Dostawa
0,00 zł Suma

Koszyk Realizuj zamówienie

powrót...

07.12.16

„Mały Kucharz” to warsztaty organizowane przez Fundację Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, a finansowane przez firmę członkowską Fundacji AmRest Sp. z o.o. (operatora m.in. Marki KFC). W tym roku szkolnym została zorganizowana II edycja „Małego Kucharza”, do której mieliśmy zaszczyt się przyłączyć, przekazując nasze produkty (dzieci najbardziej ucieszyły się z naszych sosów deserowych).

Warsztaty samodzielności trwają już od grudnia 2015 roku i głównym celem pomysłodawców było stworzenie programu, który by propagował praktyczną naukę przyrządzania posiłków dla całej rodziny. Celem programu jest również kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin, promując równocześnie aktywny styl życia i zbilansowaną dietę.

W ubiegłym roku szkolnym do programu przystąpiło ponad 50 dzieci z trzecich i czwartych klas podstawowych w/w placówek. Uczestnicy wzięli udział w praktycznych zajęciach kulinarnych, podczas których mali kucharze mieli szansę nauczyć się jak samemu przygotować smaczne, atrakcyjnie podane kanapki, koreczki, sałatki warzywne i owocowe, jak sporządzić pyszny jogurt, deser, owsiane ciasteczka i ulubione twistery. Warsztaty prowadzone były pod okiem dietetyka. Elementem ruchowym programu były zajęcia taneczne z popularnej "Zumby".

W celu uatrakcyjnienia zajęć nadano programowi formę dwuetapowej konkurencji. I etap to międzyklasowy konkurs półfinałowy, w którym wyłoniono 10 najlepszych uczestników. W nagrodę "top kucharze" udali się na jednodniową wycieczkę do restauracji KFC w Szczecinie, by poznać pracę kucharza "od kuchni". Dzieci pod profesjonalną opieką załogi KFC wzięły udział w konkursach i zabawach kulinarnych, zwiedziły też restaurację i poznały tajniki przyrządzania słynnego przysmaku KFC - czyli kurczaka w panierce.
W drugim etapie - finale, zorganizowano konkurs międzyszkolny, z którego wyłoniono 3 zwycięzców - najlepszych "Małych Kucharzy". Mistrzowie kuchni zostali nagrodzenie nowoczesnymi blenderami.

Poniżej galeria zdjęć pokazująca Małych Kucharzy przygotowujących desery. Kiknij w miniaturki, by je powiększyć. 

 

    

 

.